Chov v zajetí

Andulka je asi nejméně náročný papoušek pro chov.

Voliéra (klec): Pokud si chceme andulku ochočit, umístíme jí do menší klece. Pokud chceme odchovávat mladé, páru andulek stačí klec dlouhá 100 cm, do které umístíme hnízdní budku. Vhodnější je ale pro odchov zvolit letní venkovní voliéru a můžeme je chovat i po více párech společně. Do voliéry (klece) také umístíme misku s jemným pískem a dostatečně velkou misku pro pití a koupání.

Potrava: Směs drobnějších semen (proso, senegalské proso, loupaný i neloupaný oves). Semena dáváme ptákům nejen suchá, ale i močená a naklíčená. Přidáváme zeleninu, ovoce a další zelené krmivo (mrkev, jablko, travní klásky a semena). V době krmení mláďat přidáváme míchanici z nastrouhaných natvrdo uvařených vajec, nastrouhané mrkve a strouhanky, můžeme přidat vitamíny určené pro ptáky.

Odchov: Ve voliéře umístíme hnízdní budky 15×15×25 cm s vletovým otvorem 5 cm, mohou být ležaté i stojaté. Samička snáší 3–12 vajec, snáší je obden a od začátku na nich sedí. První mládě se líhne po17–18 dnech. Mezi staršími a mladšími mláďaty jsou velké velikostní rozdíly. Za sezónu necháme ptáky hnízdit maximálně třikrát, pak jim odebereme z voliéry hnízdní budky.

Ochočení: Andulka chovaná v menší kleci se snadno ochočí a naučí se opakovat i několik slov.